Als Paulus door het binnenland reist en in Éfese aankomt ontmoet hij er enkele leerlingen. Op zijn vraag of ze de heilige Geest hebben ontvangen, antwoorden ze hem: “Maar wij hebben nog nooit van het bestaan van een heilige Geest gehoord” (Hand. 19,1b-6a). Ik vrees dat er in de binnenlanden van Nederland ook heel wat Christenen zijn die niet gehoord hebben van de Heilige Geest. Dit heeft ermee te maken dat zij die de Heilige Geest wel kennen, niet echt over Hem spreken. We hebben meer mensen nodig die spreken over Jezus, over de Vader en over de Heilige Geest. Dat is ook wat de Heilige Geest met Pinksteren bewerkt. De Heilige Geest brengt een nieuwe eenheid, op zo’n manier dat mensen elkaar verstaan als zij spreken over Gods grote daden. Daarbij moeten we niet alleen denken aan het spreken van vreemde talen, zodat Parten, Meden, mensen uit Mesopotamië et cetera hen verstaan; wij zullen er wat meer tijd voor nodig hebben, maar met alle taalcursussen van nu is dat ook wel te doen. Het gaat om iets anders, een verschil in taal op een heel ander niveau. Laatst had ik een boekje in handen over de ‘Vijf talen van de liefde’ van Gary Chapman. Soms spreekt je wederhelft een taal die jij niet verstaat. Als de éne huwelijkspartner zich uitdrukt in een ’taal’ die de ander niet begrijpt, komt de liefde niet over. Elk mens heeft een liefdestaal.
Er zijn veel meer talen dan het getal van alle taalgebieden op aarde. Er is een taal van het hart en een taal van het verstand, een taal van het doen en een taal van het luisteren. Maatschappelijk zijn er veel talen, de taal van de werker in de productie, de taal van de manager, de taal van de ambtenaar en de taal van de burger. Allemaal spreken we Nederlands, maar toch verstaan we elkaar dikwijls niet. Mannen en vrouwen die elkaar niet verstaan omdat ze een andere liefdestaal spreken. Collega’s die elkaar niet verstaan omdat ze met dezelfde woorden toch iets anders bedoelen. Er is zoveel taalverwarring, omdat er zoveel verschillende talen zijn. Dat zijn met name de talen die we niet in een gewone taalcursus kunnen leren.
In ons geloof is het niet anders. De taal van de Heilige Geest is ten diepste de taal van de Goddelijke Liefde. Wie liefheeft verdiept zich in de ander en blijft niet hangen bij wat hij of zij zelf vindt, wil, verwacht of eist. De taal van de Goddelijke Liefde doet ons luisteren op een nieuwe manier. De Heilige Geest vormt de menselijke liefde om tot die Goddelijke liefde waarmee we onszelf overstijgen en die ons aanzet de ander te willen verstaan en begrijpen; Hij leert ons zijn taal.
Dat is niet alleen nodig voor ons samenleven in huwelijk en gezin, werk, school, vereniging of buurt. Het is ook nodig voor het verkondigen, het doorgeven en uitdragen van het Evangelie. Juist nu in een tijd van grote culturele veranderingen moeten we de ander zo leren kennen, dat we zijn of haar taal leren verstaan en leren spreken, die andere taal, die je niet in een taalcursus leert en die je alleen kunt leren als je de ander ziet met de ogen van Gods vaderlijke liefde. Moge de Heilige Geest ons daarin te hulp komen.
Pastoor Michel Hagen